U grotlu Topolice “koplja je položio” i aktuelni šampiona ABA lige!

Mornar - Zvezda 71:64 (20:9, 19:14, 23:15, 9:26)

Dvorana Topolica. Gledalaca: 3200.Sudije: Milivoje Jovčić, Sašo Petek, Josip Radojković.

MORNAR: Pulen 13 (3/5 za tri, 3as), Heris 2 (2as), Hant 2 (3sk), Nidam 4 (8sk, 4as), Šehović 6 (7sk), Vajthed 10, Vujošević, Voler, Markota 5 (5sk), Vranješ 3, Bjelica 3, Luković 23 (10/10 za dva, 7 sk, 6 bl, indeks 38!).

CRVENA ZVEZDA: Panter 22 (3/5 za tri), Kuzmić, Perperoglu, Davidovac 3, Lazić 5, Beron 16 (4/8 za tri, 5 izg), Dobrić 2, Gist 8, Jagodić Kuridža (7 sk), Dženkins 2, Simanić, Štimac 5.

Danima najavljivana kao spektakl, predstava u Topolici prevazišla je očekivanja čak i onih najoptimističnijih navijača Mornara. U dupke punom košarkaškom hramu Bara, naime, aktuelni prvak regiona nije ni zaprijetio Mornaru!

Sjajnu utakmicu obilježio je maestralnom rolom Uroš Luković (23 poena, bez promašaja iz igre, 7 skokova, 6 blokada). Upravo je centar Mornara načeo favorizovanog rivala sa četiti spektakularna zakucavanja na startu (9:2) i pogođenim penalom. Do dvocifrenog vođstva, naš tim stigao je već u 8. minutu (16:5), a minut kasnije razlika je dostigla nevjerovatnih 15 poena (20:5)!

Apsolutna dominacija nastavljena je do kraja trećeg kvartala koji je završen sa rekordnim vođstvom Mornara – 62:38!

Veliki broj promašenih penala (8/23), mogao je u poslednjoj četvrtini skupo da košta Mornar. Seriju promašaja domaćina sa linije bacanja i nekoliko grešaka u napadu, gosti su iskoristili da smanje razliku na samo 13 poena u 34. minutu (62:49), ali su ovaj napad Barani odbili trojkom Pulena i košem Lukovića (67:49).

Trojkama Lazića i Berona Zvezda je, međutim, na nepuna dva minuta prije kraja prišla na samo osam poena razlike (67:59). Sa dva pogođena penala i potom košem Herisa, Mornar je u finišu, ipak, spriječio dramu.

"Jedna veličanstvena pobjeda večeras u Baru. Ovo je velika stvar za naš klub i grad. Atmosfera je bila prosto nevjerovatna, pravi košarkaški spektakl. Drago mi je da je večeras košarka pobijedila, da je bilo sve na najvećem mogućem nivou. Kažem veličanstvena pobjeda i to je lako objasniti: ne dobija se često evroligaš koji se bori da bude u top osam u Evroligi, sa deset pobjeda, sa ovakvim sastavom i sa ovakvim trenerom. Iz tog razloga moram da ovu pobjedu nazovem veličanstvenom iako je samo jedna u nizu u prvenstvu. Mi smo na najbolji mogući način iskoristili umor Zvezde. Neću da stajem u njihovu odbranu, ali činjenice su evidentne – četiri utakmice u gotovo sedam dana ostavile su traga. Mi smo to na najbolji mogući način iskoristili", rekao je na konferenciji za novinare trener Mornara Mihailo Pavićević.

"Imali smo vremena da se spremimo za ovu utakmicu, iako nije bilo nimalo lako. Kad se sprema utakmica pokušavaš da nađeš slabe tačke protivnika, da napraviš koncepciju gdje da napadneš i slično. Onda dođeš do saznanja da je te slabe tačke teško naći. A pitanje je i koliko će ti dozvoliti da iskoristiš to nešto malo slabih tačaka. I onda sam odustao od toga. Jednostavno sam rekao: Idemo, bre, hrabro da igramo košarku, da ne pravimo filozofiju od ovoga. Moj sastanak u svlačionici je trajao deset sekundi. Samo sam ušao i rekao: Ajmo, dvanaest veličanstvenih, izađite i dajte sve od sebe. To je bio sav moj govor. Izašli smo i odigrali hrabro. Vidio sam da je želja bila prisutna kod svakog igrača, svi su pružili svoj maksimum, čak i oni koji nisu ulazili dali su svoj maksimum na klupi. Zaista, velika, velika pobjeda za nas. Želio bih da se zahvalim i ekipi Crvene zvezde koja je napravila ovaj spektakl, jer njeno ima svuda puni dvorane. Vidjeli ste o kakvoj se ekipi radi: imali smo zaista tri nevjerovatne, fantastične četvrtine, 24 poena prednosti, ali nisam siguran da je bilo još par minuta šta bi bilo do kraja. Vidjeli ste kakvi su to igrači, za koliko su se vratili. Ne mogu ništa da prigovorim svojim igračima zbog Berona, on se diže, šutira preko ruke i pogađa. To su vanserijski igrači", dodao je šef struke Mornara.

Pavićević je dodao da mu je drago i što je sve prošlo u najboljem redu, "kao što uvijek u Baru biva kad su košarkaške predstave u pitanju".

"Ovo je pobjeda onih dvanaest igrača na terenu, nije moja. Utakmicu dobijaju samo igrači. I na tome im čestitam od srca. Bilo je u našoj igri ove sezone uspona i još više padova, ali uhvatili smo zadnji voz, zakačili smo se za taj zadnji vagon. Zavisi od brzine voza da li ćemo se držati u njemu ili ne, ima tri kola do kraja, imamo težak raspored, ali jedno je dobro: sve zavisi od nas. I zapamtite što vam kažem: ako prođemo u plej of, bićemo vrlo, vrlo nezgodni, to vam obećavam“, zaključio je Pavićević.