Košarkaši Mornara imali su uspješnu sezonu u Evropi i ABA ligi. U Evrokupu plasirali su se među 16 najboljih ekipa, a u regionalnom takmičenju osvojili su treće mjesto i igrali plej-of u kome su u dvije utakmice ispali od Budućnosti.

Predsjednik Mornara Đorđije Pavićević na početku razgovora za klupski portal potvrđuje da je sezona bila uspješna.

- Kad pogledamo koje se sve ekipe nisu plasirale u plej-of onda to dovoljno govori o uspjehu Mornara. Moramo da budemo ponosni što smo u ovih pet godina otkako se takmičimo u ABA ligi praktično tri puta izborili plej-of. Žao mi što naše dobre i kvalitetne utakmice tokom sezone, zbog pandemije koronavirusa, nije mogla da gleda naša publika, koja bi, siguran sam, uživala u „Topolici“.

Košarkaškim regionom protutnjala je vijest da je Pulen napustio redove Mornara. Da li je to tačno?

- Tačno je, sa Pulenom smo raskinuli ugovor iako je važio još jednu sezonu. Uz sve uvažavanje njegovih igračkih i drugih kvaliteta i onoga što je dao za Mornar, nećemo nikome dozvoliti da se ponaša mimo utvrđenih regula, ni na treninzima ni na utakmicama. Bez obzira o kome se radi, u Mornaru mora da se poštuje red. Očekujemo poštovanje igrača prema klubu makar onoliko koliko klub poštuje njih.  Uostalom, svoj odnos prema igračima klub je pokazao u finišu prošle sezone, prekinute zbog korone. Dva-tri mjeseca nisu igrali, a sve pinadležnosti su uredno primili. Nikoga nećemo držati preko volje da odrađuje posao za koji je plaćen. Takođe smo dali dozvolu Nidamu da poslije kupa ide kući. Korektna, mirna i radna atmosfera u klubu nema alternativu, pa i po cijenu rezultata.

A koliko je Mornar atraktivna destinacija za igrače iz evropskih i regionalnih timova, govori prava najezda menadžera i njihovih ponuda našem klubu za iduću sezonu.

O toj idućoj sezoni ćemo nešto kasnije, prije toga da čujemo vašu ocjenu o finišu ovogodišnje sezone, odnosno plej-ofu?

- Zbog mira u kući, kako se to kod nas kaže, zatim rukovodećih ljudi ABA llige koji su krenuli da rade dobar posao kako bi liga bila onakva kakvu svi želimo i želje da ničim ne natrunim finalnu seriju plej-ofa, nisam htio da reagujem poslije naših utakmica protiv Budućnosti. Sada mogu, hladne glave, da otvorim dušu.

Budite sigurni da više nikad neću dozvoliti da nam sudije određuju domete u ABA ligi i postavljaju granice dokle je dovoljno da se Mornar prostre. U prvom meču plej-ofa u Podgorici sudijska trojka Javor, Oberknežević i Jovčić nas je „iskasapila“. U jednom momentu u trećoj četvrtini odnos ličnih grešaka bio je 10 prema 26! To je i logično jer je svima poznato da smo mi ekipa koja svoju igru bazira na tvrdoj odbrani. Nismo pravili napadačku nego odbrambenu ekipu, sa željom da pobjeđujemo čvrstom odbranom, nikako napadom. U rovovskoj borbi je budućnost košarke, a ne u atraktivnim potezima i poenima. Naravno, ironičan sam.

Drugi meč u Baru razlikuje se od svih odigranih u ovogodišnjem plej-ofu. To je jedina utakmica u kojem je sudijska trojka, bolje reći dvojka, zaštitila gostujuću ekipu tako da domaća nije bila u mogućnosti da odigra kako zna i eventualno izbori majstoricu. Odlučili su da sude ravnopravno, na štetu domaćina - paradoksalna formulacija ali je tako bilo. Prvi i jedini put u ovom plej-ofu. I o ovoj utakmici odnos faulova dovoljno govori.

Da ne budem pogrešno shvaćen - ničim ne umanjujem pobjedu Budućnosti, ali da smo imali korektno suđenje i ta utakmica bi, kao i sve ostale ove sezone između dva naša kluba, bila do kraja neizvjesna, to je sigurno.

Sudije jedine u ABA ligi, pored njenog rukovodstva i zaposlenih u administraciji, dobijaju novac za svoj posao, a mi moramo, kako znamo, da nabavljamo novac kako bismo održali klub u ligi i na željenom nivou. Sudije će morati, napokon, da shvate da oni nisu glavni u ABA ligi. Svim srcem ću nastojati da ih svedem na mjesto koje im pripada, važno mjesto, u svakom slučaju, ali daleko od toga da je glavno.

Nećemo odstupiti od našeg principa da se svi u Baru komotno osjećaju, kao kod kuće, od gostujućih igrača, stručnog štaba i rukovodstva, do sudija. Sve smo ih dočekivali gospodski i dobronamjerno. I bez bilo kakvih ekscesa. Lako bismo mogli da stvorimo drugačiji ambijent koji bi mogao da utiče na svijest sudija kako da sude u Baru, ali nam ne pada na pamet da to radimo. Želimo ABA ligu kojom ćemo se svi dičiti.

Sva ova moja priča je u funkciji, kao i u slučaju Pulena, da zaštitim Mornar. Na to me obavezuje to što sam predsjednik kluba sa tradicijom, čiji imidž korektnosti na svim poljima, godinama mukotrpno gradimo.  

Iduća, šesta sezona u ABA ligi, biće novi izazov. Sa kakvim igračkim pogonom je dočekujete?

- Napravićemo konkurentnu ekipu i u narednoj sezoni. Dovešćemo jednog od najvećih talenata u regionu Lovra Gnjidića. Naš je zadatak da učinimo sve da se njegov talenat ovdje izbrusi kako bi u dogledno vrijeme došao na nivo koji mu svi prognoziraju, NBA igrača.

Sredinom jula zatvorićemo igrački spisak za narednu sezonu. Nećemo žuriti sa potpisivanjem ugovora. Biće veoma zanimljivih imena. Obavićemo razgovor i sa svim igračima koji su sada u našem sastavu. Poslije tih razgovora znaće se okosnica ekipe, zaključio je predsjednik Mornara Đorđije Pavićević.  

Milan VUJOVIĆ

Pretraga

Galerija

O klubu

Klub je osnovan 1974. godine.

  • Šampion Crne Gore: 2017/18
  • Vicešampion Crne Gore: 2010/11, 2015/16, 2016/17, 2018/2019, 2020/2021, 2021/2022,
  • Finalista Kupa: 2010, 2016, 2017, 2018, 2020, 2021, 2022.
  • Finalista Balkanske lige: 2016.
  • Polufinale ABA lige 2017/2018, 2020/2021

Pozdravna špica

Kontakt

Adresa: Bulevar revolucije 85, SC Topolica
Bar 85000, Crna Gora

Telefon: +382 30 310 505

Mobilni: +382 67 235 505

Email: kkmornarbar@gmail.com

Email: kkmornar@t-com.me