Pobjedom protiv Cibone (83:81) košarkaši Mornara Barsko zlato su prekinuli niz od pet poraza u ABA ligi.

U triler završnici u glavnoj roli bio je, ko bi drugi Deron Rasel, kojem je, saopšteno je po završetku meča, ovo bio i poslednji nastup za Mornar pošto će karijeru nastaviit u Galatasaraju.

Plej Mornara je pogodio pod faulom i ubacio dodatno bacanje za 81:78 na 18 sekundi prije kraja. To je, ispostavilo se bio i ključni trneutak meča jer su oba tima su nakon toga pogodila po dva bacanja, a na 83:80 se na liniji penala našao Perasović, sekund i po prije kraja. Ubacio je prvo, namjerno promašio drugo, a lopta se vratila njemu u ruke, ali je lopta nakon njegovog šuta “izašla” iz obruča, pa je Mornar uz malo sreće stigao do važne pobjede…

Nakon meča se od Rasel se oprostio barske publike. Američki plej je prošlog ljeta stigao u Bar i bio otkrovenje regionalne lige (26,8 poena prosječno po meču).

To su najvažniji detalji utakmice u Topolici, u kojoj je Mornar stigao do pete pobjede u ABA ligi, treće kod kuće.

Rasel je morao van igre već nakon dva minuta i 13 sekundi zbog dvije lične greške i u igru se vratio tek sredinom druge četvrtine. Gosti su vodili u prva tri i po minuta, do tri poena razlike (10:7), a onda je Antonio Vranković bivšem timu ubacio sedam uzastopnih poena i donio Mornaru vođstvo od 14:10. Nova serija od 7:0 donijela je Baranima prvu dvocifrenu prednost na tri i po minuta prije kraja, a poenterski učinak za oba tima je u ovoj dionici okončao trojkom Gregor Glas za 26:15.

Vranković, najefikasniji u prvoj dionici sa 11 poena (4-4 za dva), nije ulazio u igru u drugoj četvrtini, u kojoj Mornar nije ubacio nijednu trojku iz pet pokušaja (gosti dvije), što je Cibona iskoristila da smanji rezultatski zaostatak i razliku u skokovima (16-13).

Na startu druge četvrtine nije se činilo da će utakmica otići u tom pravcu jer je Mornar poveo 30:15, dok je Cibona prve poene upisala nakon skotro četiri minuta. Čuvali su Barani sigurnu prednost do koša Petra Vujačića (36:23), ali i prvog Raselovog koša na meču (38:28), a onda je Cibona smanjila na “minus pet” (38:33) i vratila neizvjesnost jer je Mornar na poluvremenu imao samo šest poena prednosti (42:36), uz najefikasnijeg Marka Pecarskog (12 poena).

U trećoj četvrtini se Vrankoviću i Pecarskom poenterski dodao Glas (devet poena), Mornar je čuvao prednost u skoku i bolje procente za dva poena, što je Baranima omogućičo da kontrolišu prednost. Košem Vrankovića nakon ofanzivnog skoka, Mornar je vratio dvocifrenu prednost na 53:42, a Glas je sa penala donio “plus 13” (58:45), četiri i po minuta prije kraja dionice. Međutim, ponovo je domaćin popustio u odbrani, pa je Cibona do kraja četvrtine smanjila na osam razlike (64:56), i najavila interesantnu posljednju četvrtinu.

Cibona je odlično otvorila posljednji kvartal, Aranitović je ubacio osam poena u seriji gostiju od 10:0, kojoj su preokrenuli na 66:64. Uzvratio je tada Mornar, prvo je Glas pogodio trojku, a nakon zakucavanja Vrankovića i koša Vukovića za goste, trojku je ubacio i Rasel za 72:68 za domaće. Međutim, Cibona je trojkom Smajlagića, 82 sekunde prije kraja, ponovo povela (78:76), ali je nakon izjednačenja Pecarskog stvari u svoje ruke uzeo Rasel.

Mornar Barsko zlato - Cibona 83:81 (28:15, 16:21, 22:20, 19:25)

DVORANA: Topolica GLEDALACA: 756. SUDIJE: Jovčić (Srbija), Petek (Slovenija), Karović (Bosna i Hercegovina).

MORNAR: Rasel 15 (3as), Džons 6 (5sk), Glas 17 (4sk), Živanović, Đoković 4 (3as), Vranković 17 (9sk), Kovačević, Pecarski 18 (12sk), Miković, Vujačić 4, Vranješ, Radetić.

CIBONA: Vuković 4, Radovčić 7 (2-1), Mesiček 3 (2-1), Perasović 12 (6-5), Smailagić 7, Majcunić, Mazalin, Aranitović 22 (4-3), Baković 14 (3-3), Kapusta 6 (2-1), Ljubičić 6 (2-0), Bundović.

Mornar u narednom kolu, 29. januara, gostuje Partizanu.