Strahovanja da će potpuno izmijenjen tim i smanjeni budžet uz seriju problema sa povredama uticati da "Ponos Bara" i ove sezone ima loš start u ABA ligi, nestala su već u uvodnom meču i to na jednom od pet najtežih gostovanja Barana ove sezone: Igokea - Mornar 83:91!

"Ponos Bara" je u Laktašima pokazao mišiće i slavio, upravo na način po kojem je postao prepoznatljiv u regionu - kao tim koji nikada ne odustaje od borbe. Gubili su izabranici Mihaila Pavićevića 13 poena u prvom poluvremenu ali su imali furiozan finiš i oslednji kvartal dobili sa 14 poena!

Glavne zasluge za podvig u Laktašima idu na konto sjajnog Derona Fetsa Rasela, koji je ubacio čak 41 poen uz 6 asistencija i isto toliko skokova, ali i Vladimira Mihailovića (26 poena, 4 asistencije, tri skoka).

Podaci za pamćenje su da je Rasel na svom debiju u evropskoj košarci upisao čak devet trojki, a nedostaja mu je još jedna da izjednači rekord regionalnog takmičenja, koji drže Josip Sesar i Temu Raniko koji su davne 2005. godine ubacili po 10!

Vicešampion Crne Gore je u prvom poluvremenu u dva navrata imao minus 13 poena (40:27 i 47:34), ali je drugom poluvremenu postigao 54 poena i čak osam trojki u posljednjoj četvrtini, i na taj način stigao do veoma važnog brejka za nastavak sezone…

Barani su dobro počeli meč, sa četiri pogođene trojke (Rasel tri, Mihailović jednu) poveli su 15:9 nakon četiri i po minuta igre, ali su onda stali u napadu. Ekipa Mihaila Pavićevića do kraja dionice je ubacila samo jedan koš iz igre, što je Igokea iskoristila i serijom od 10:0 preokrenula na 19:15. Na prvoj pauzi je, ipak, bilo 21:19 za Mornar, jer je Mihailović upisao šest poena u nizu.

Novi pad gostiju je uslijedio u drugoj četvrtini, u kojoj je Igokea parcijalom 21:6 preokrenula na 40:27, a na odmoru je zadržala dvocifrenu prednost (47:37), jer je Mornar uglavnom igrao individualno, pa je Igokea nakon 20 minuta imala dvostruko više asistencija više (12-6), ali i bolji skok (25-17). Uz to, u prvom poluvremenu, Igokea je ubacila 24 poena iz reketa, te imala bolje procente šuta za tri poena (Mornar 20-5, Igokea 7-3).

Sve se, međutim, promijenilo u nastavku meča. Rasel (10) i Mihailović (7) su ubacili prvih 17 poena svog tima u trećoj četvrtini, novi plej Barana je bio nerješiva enigma za domaći tim. Igokea je nekako uspjela da sačuva prednost pred posljednji kvartal (66:60), ali je preokret uslijedio u posljednjih 10 minuta. Polaganjem i asistencijama za dvije trojke Petra Vujačića, Rasel je bio najzaslužniji za preokret u 34. minutu (74:72).

Nije tu stao, pa je dao svoju sedmu i osmu trojku, a onda je sa iste distance treći put pogodio i Mihailović za ogromnih plus devet (83:74), na četiri minuta i 14 sekundi do kraja, kada je Dragan Bajić uzeo tajm-aut za Igokeu.

Igokea se sa pet vezanih vratila na minus tri (86:83) na minut i po do posljednje sirene, a nakon nerealizovanih napada sa obje strane, Rasel je 37,4 sekundi prije kraja stavio tačku nestvarnom devetom trojkom za nedostižnih 89:83, a pored 41 poena upisao je i po šest skokova i asistencija.

Igokea – Mornar Barsko zlato 83:91 (19:21, 28:16, 19:23, 17:31)

Laktaši – Sportska dvorana. Gledalaca: 550. Sudije: Nikolić, Obrknežević (Srbija), Vovk (Hrvatska).

Igokea: Rej 2, Kondić 2, Delalić 9 (5-3), Tanasković 15 (3-3), Kroford 13 (8-5), Jošilo, Nakić 16 (2-2), Stivens 12 (4-2), Voler 11, Marić 3 (1-1), Bošković.

Mornar Barsko zlato: Rasel 41 (4-4), Mihailović 26 (6-6), Živanović, Vranković 5 (1-1), Kovačević 4 (2-1), Pecarski 2 (1-0), Kone, Vesković, Miković 2, Vujačić 6, Diong 5 (2-1), Vranješ.

Mornar u narednom kolu, 9. oktobra, dočekuje Zadar.