Ponos Bar nije uspio da iznenadi vjerovatno najbolji, ujedno i jedini neporaženi sastav ABA lige u dosadašnjem dijelu sezone: Mornar Barsko zlato - Partizan 62:83.

"Crno-bijeli" su opravdali ulogu favorita u meču koji je označen kao derbi 4. kola Adrmiralbet ABA lige, prije svega zahvaljujući odličnoj odbrani na glavnog strijelca Mornara Fetsa Rasela koji je svih devet postignutih poena upisao u prvom poluvremenu. Odlično izdanje Vladimira Mihailovića u drugom poluvremenu (svih 19 poena), i dabl-dabll učinak Marka Pecarskog (19 poena, 11 skokova), nisu bili dovoljni da se jače parira beogradskom evroligašu i prvom favoritu za trofej u ABA ligi.

Uz to, u sjajnoj atmosferi u dvorani Topolica, ekipa legendarnog Željka Obradovića imala je i podršku oko 1,000 navijača.

Mornar je meč otvorio sa dva zakuvacanja Marka Pecarskog nakon sjajnih proigravanja Rasela, za 2:0 i 4:2, što će, na kraju, biti i jedina vođstva Barana na meču. Partizan je odmah počeo da rešeta koš Mornara sa distance, pa je nakon trojki Nanelija i Ledeja, te kontre Eksuma, preokrenuo na 10:4. “Crno-bijeli” su posebno pažnju posvetili Fetsu Raselu, koji se teško snalazio na evroligašku odranu, pa je prve poene upisao tek nakon četiri minuta i 19 sekundi, kada je smanjio na 13:9. Ponovo su Beograđani napravili seriju od 8:0 (21:9), sa pet trojki iz osam pokušaja u prvih šest minuta (šest od 10 u prvoj dionici). Sa druge strane, Mornar nije uspijevao da pogodi trojku (8-0 u prvih 10 minuta), ali je u posljednja četiri minuta kvartala uspio odbranom da dođe do sedam poena minusa na kraju četvrtine (24:17).

Mornar je u odbrani kombinovao zonu i igru na čovjeka, pa je mini seriju od 4:0 s kraja prve nastavio početkom druge četvrtine, kada je prvo pogodio Milija Miković, a onda je i Petar Vujačić ubacio prvu trojku za domaće, iz 10. pokušaja, kada su Barani prišli na samo posjed zaostatka, nakon 80 sekundi igre. Partizan je u tim trenucima imao problema u napadu, a prvi koš iz igre je uspio da ubaci tek nakon četiri i po minuta (Ledej) za 28:22. Uz prethodne poene za linije bacanja Anđušića, to je bio početak serije koja je trajala tri i po minuta, u kojoj je Partizan sa 12:0 stigao do 36:22, kada je meč, praktično, i riješen. Partizan je do poluvremena “digao” prednost na 19 poena (46:37), i zbog toga što je potpuno zaustavio najbolje strijelce Mornara, Rasela (devet poena, 9-2 šut iz igre) i Mihailovića (bez poena, uz tri promašena šuta za tri poena).

Na polovini meča, Mornar je imao bolje procente šuta za dva poena (57,1 – 44,4%) i sa linije bacanja (80 – 75%), ali je sve ostalo bilo na strani gostiju, počev od šuta za tri poena (17/9 – 12/1), preko boljeg skoka (23-18), više asistencija (14-8) i ukradenih lopti (6-2) i manje izgubljenih (11-14).

Sve što mu nije išlo u prvom poluvremenu, Mihailović je nadoknadio u trećoj četvrtini, u kojoj je pogodio sve tri trojke za domaćina, dodao je još tri koša za dva poena (iz četiri šuta) i dva pogođena bacanja za ukupno 17 poena. To je pomoglo Mornaru da dobije ovu četvrtinu sa 22:18, ali ne i da ugrozi goste, koji su zadržali prednost u skoku, što im je omogućilo da nakon tri kvartala imaju sedam peona više nakon ofanzivnog skoka (11-4). Anđušić je odmah na startu drugog poluvremena pogodio trojku za “plus 20” gostiju (49:29), ali je Mornar odgovorio serijom 12:0 (49:37). a taj zaostatak je imao u još dva navrata, posljednji put u posljednjem minutu (61:49).

Partizan je rutinski odradio posao u posljednjem kvartalu, u kojem je najveća prednost iznosila 22 poena (79:57), nešto više od dva minuta prije kraja. Željko Obradović je u posljednja četiri minuta dao šansu mladom reprezentativcu Crne Gore, Đorđiju Jovanoviću.

A na minut i 46 sekundi prije kraja, u dresu Mornara je debitovao 15-godišnji Baranin Luka Kovačević (rođen 8. maja 2007. godine) i postao najmlađi igrač u istoriji koji je nastupao u ABA ligi

Mornar – Partizan 62:83 (17:24, 10:22, 22:18, 13:19)

DVORANA: Topolica GLEDALACA: 3.500. SUDIJE: Hordov, Kardum (Hrvatska), Nedović (Slovenija).

MORNAR: Rasel 9 (7-5), Mihailović 19 (4-4), Pirs, Vranković 4 (2-0), M. Kovačević, Marljukić, Pecarski 19 (4-3), Miković 2, Vujačić 9 (2-2), Diong, Vranješ, L. Kovačević.

PARTIZAN: Vukčević 2, Ledej 18, Koprivica 8 (4-4), Panter, Papapetru 7 (4-4), Eksum 8, Jovanović, Naneli 11, Lesor 1 (2-1), Trifunović 7, Anđušić 16 (2-2), Madar 5.

Mornar u narednom kolu, 30. oktobra, dočekuje SC Derbi.