Mornar nije iskoristio prvu meč loptu za plasman u drugu fazu FIBA Evropa kupa.

Na gostovanju Lajdenu, Barani su izgubili - 78:73, pa će im za nastavak drugog po kvalitetu klupskog takmičenja Svjetske kuće košarke trebati pobjeda na gostovanju Iraklisu, koje ih čeka za sedam dana. Istina, čak ni trijumf u Solunu protiv otpisanog Iraklisa, "Ponosu Bara" neće biti dovoljan ukoliko drugi duel poslednjeg kola grupe E ne bude imao očekivan ishod - pobjedu dosada neporaženog Bahčehira na svom terenu protiv Lajdena.

Mornar je u prvom duelu savladao holandski tim sa 13 razlike pa bi u slučaju istog učinka išao dalje...

Barani su imali lijepu priliku da večeras riješe plasman u drugu fazu FIBA Evropa kupa jer su nakon izjednačene prve četvrtine, koju je bolje otvorio domaćin, bili u vođstvu tokom drugog kvartala koje je u jednom trenutku dostiglo 6 poena (37:31). Lajden je do poluvremena smanjio zaostatak na pola koša (38:37), da bi u trećoj dionici Barani izgubili ritam u napadu što je Lajden naplatio serijom 8-0 za nepuna tri minuta (53:45).

Koševima Luisa i Lazića Mornar se vratio u egal početkom posljednje četvrtine (55:55). Domaćin je uzvratio sa trojkama Dana i Mikalauskasa, pa je na tri i po minuta prije kraja ponovo imao +6 (69:63). Nakon Pavićevićevog tajm auta Mitgard je zakucao za 71:63, i činilo se da je domaćin ovjerio pobjedu. Mornar je, ipak, uspio da se vrati i u poslednji minut ušao sa četiri poena zaostatka (73:69), nakon što Jeremić nije iskoristio sva tri bacanja poslije faula pri šutu za tri poena. U samoj zavšrnici, ipak, nije bilo drame jer je Lajden kaznio slabiju odbranu gostiju da sa dva vezana koša riješi sve dileme.

Lajden - Mornar Barsko zlato 78:73 (17:16, 21:23, 17:12, 23:22)

Dvorana: „Vijf Meihal“. Gledalaca: 1.300. Sudije: Manuel Rodrigez, Borusas i Maciualitis.

LAJDEN: Mikalauskas 18, Bouvkneht, Mitgard 11, De Vind, Varvers 7, De Jong 12, Tubutis 6, Tjon Afo, Džonatan, Dan 22, Van Bre 2.

MORNAR BARSKO ZLATO: Mihailović 4 (4sk), Luis 17 (3sk, 8 as), Dejvis 7, Jeremić 11, Žvanović, Šehović, Smit 14 (4sk), Gordić 6, Rakočević 4, Lazić 5 (8sk), Miković, Mozli 5 (5sk)

TABELA: Bahčešehir 5-0, Lajden 3-2, Mornar 2-3, Iraklis 0-5