Trojkom Aleksandra Lazića u posljednjoj sekundi, košarkaši Mornara Barsko zlato slavili su u Podgorici protiv SC Derbija 76:73 i poveli trku u polufinalnoj seriji plej-ofa Prve A lige Crne Gore!

Poslednjih 15 sekundi meča kao da je režirao Alfred Hičkok: Domaći su imali prednost 73:71 da bi Mićović nakon ofanzivnog skoka položio i na četiri sekunde prije kraja izjednačio. Trener SC Derbija Andrej Žakelj uzeo je tajm aut, koji nije dao rezultat - Erik Nil je slabo ubacio loptu u igru, na pravom mjestu bio je Mićović, koji je prekinuo pas, a potom asistirao Laziću, koji je preko Kenana Kamenjaša pogodio sa distance za pobjedu uz zvuk sirene!

U prvoj polovini prve četvrtine, do rezultata 8:8, igralo se koš za koš, a onda je Mornar “zaključao” odbranu i serijom 12:0 (Vladimir Mihailović četiri poena, Marko Jeremić i Mićović po trojku, te Tejlor Smit dva) pri kraju prve četvrtine došao do 12 poena prednosti (20:8). Flečer Megi je trojkom prekinio post svog tima u ovoj dionici.

Uzvratio je SC Derbi u drugoj četvrtini, izuzetno efikasnim napadom (30 poena), iako je Mornar na samom startu, nakon trojki Mihailovića i Jeremića stigao do maksimalnih “plus 13” (26:13), a dvocifrenu prednost je čuvao do 13. minuta (31:21). Za nepuna tri minuta igre Podgoričani su napravili seriju od 9:0 i uhvatili priključak (33:30), a onda su nakon trojke Nila i koša Emira Hadžibegovića poveli 37:34, tek treći put na meču (vodili su na startu 2:0 i 6:5). Uspio je Mornar još jednom na povede nakon koša Jeremića (40:39), ali je SC Derbi na odmoru imao pola koša prednosti, nakon što je pogodio Kamenjaš (41:40).

Megi i Nikola Pavlićević su trojkama na startu drugog poluvremena donijeli “studentima” sedam poena prednosti (47:40), i od te prednosti su Podgoričani “živjeli” do pretposljednjeg minuta ove dionice (58:54), kada je Mornar sa pet poena u nizu uspio da u posljednju četvrtinu uđe sa pola koša prednosti (59:58).

Posljednjih 10 minuta su bili najzanimljiviji, ekipe su se konstantno smjenjivale u vođstvu, koje nije bilo veće od četiri poena kada je SC Derbi u pitanju (67:63), odnosno tri poena, koje su imali gosti, i to, interesantno, u konačnom rezultatu.

Sead Šehović je u posljednjem minutu donio izjednačenje (71:71), na drugoj strani je Kamenjaš vratio SC Derbi u vođstvo (73:71), ali se onda desio goreopisani triler preokret...

SC Derbi – Mornar 73:76 (11:20, 30:20, 17:19, 15:17)

DVORANA: Kuća košarke. GLEDALACA: 50. SUDIJE: Vojinović, Savović, Lučić.

SC DERBI: Nil 16 (10-10), Flečer 16 (6-6), Pavlićević 12 (3-1), Vučeljić 3, Slavković 1 (2-1), Hadžibegović 10 (4-2), Starovlah, Vujisić, Baćović, T. Ivišić, Ilić 2, Kamenjaš 13 (4-3).

MORNAR BARSKO ZLATO: Mihailović 11 (5-3), Mićović 10, Jeremić 21 (3-2), Živanović, Šehović 7 (6-5), Smit 7 (4-1), Rakočević 2, Lazić 16 (4-3), Marljukić, Vesković, Miković 2, Vranješ.

Drugi meč igra se 7. maja u “Topolici”. Ako pobijedi kod kuće, Mornar ide u finale, u slučaju trijumf SC Derbija igrala bi se majstorica u Podgorici.

U drugom polufinalu sastaju se Budućnost Voli i Podgorica, a termini tih duela biće naknadno određeni, zbog učešća Budućnosti u plej-ofu ABA lige.